Testowanie obciążenia jest techniką testowania oprogramowania stosowaną do badania zachowania się systemu, gdy jest on poddawany zarówno normalnym, jak i ekstremalnym warunkom obciążenia.
Testowanie obciążenia ma na celu zbadanie wydajności systemu pod obciążeniem pewnej liczby równocześnie korzystających użytkowników. Tego rodzaju test pozwala określić maksymalną ilość użytkowników, przy której oprogramowanie działa poprawnie. Jest to bardzo istotne jeżeli przewidujemy okresowe wzmożenie zainteresowania aplikacji, przykładowo w pewnych godzinach, kiedy wielu pracowników będzie korzystało jednocześnie. Cele, które ma spełnić testowanie obciążenia, to ujawnienie wad aplikacji związanych z przepełnieniem bufora, błędami pamięci czy niewłaściwym zarządzaniem pamięcią. Kolejnym celem testowania obciążenia jest określenie górnej granicy wytrzymałości poszczególnych składników aplikacji, takich jak baza danych, sprzęt i sieć, aby znaleźć słabe ogniwo. Dzięki temu można także określić minimalne wymagania oprogramowania co do sprzętu czy też systemu operacyjnego. Problemy, które ostatecznie wynikną z testów obciążenia, mogą obejmować problemy z równoważeniem obciążenia, problemy z przepustowością, czy też pojemnością istniejącego systemu.
Zasada sukcesu testowania obciążenia opiera się na ukończeniu wszystkich przypadków testowych bez błędów i w wyznaczonych ramach czasowych.
Każdy program, który trafia do klienta powinien być pozbawiony wad, i odpowiadać wytycznym otrzymanym od zamawiającego. Z pewnością tego rodzaju testowanie oprogramowania pozwala wykryć co powoduje obciążenie. Dzięki temu będziemy wiedzieli które elementy należy zopymalizować. Może bowiem okazać się oż zwykła aplikacja będzie wymagała bardzo dużej ilości pamięci, i obciążała większość zasobów procesora, podczas gdy obciążenie powinno być niewielkie. Będzie to świadczyło o nieprawidłowym działaniu i konieczności wprowadzenia poprawek zanim produkt trafi do odbiorcy końcowego.