Płyta fundamentowa to innowacyjny typ fundamentu sprawdzający się w przypadku gruntów o bardzo słabej nośności oraz niekorzystnych warunkach wodnych – ale nie tylko. Wykorzystanie tej technologii pozwala też na przykład na znaczne skrócenie czasu budowy. Koszt budowy fundamentu w oparciu o płytę może być zróżnicowany w zależności od rozmaitych czynników i może znacząco się wahać zależnie od konkretnej budowy. Czy i kiedy jest to opłacalna technologia? Od czego zależą koszta wykonania płyty?
Płytę można wykorzystać zarówno na gruntach o dobrej, jak i kiepskiej nośności. Budowa fundamentów w oparciu o tę technologię bywa wybierana w przypadku domów o mniejszych metrażach i na dobrym gruncie, ale przede wszystkim jest zalecana przy słabych warunkach gruntowych oraz budowlach o skomplikowanym rzucie. Wykorzystanie technologii płyty fundamentowej pozwala skrócić czas budowy nawet o kilka tygodni. Zapewnia też dodatkowe korzyści takie jak brak potrzeby budowania podłogi na gruncie, jak w przypadku fundamentów tradycyjnych. Dobrze wykonana płyta, równo wybetonowana, jest od razu gotowa na klejenie posadzki.
To tylko część zalet płyty fundamentowej. Technologia ma nieliczne wady, do których można zaliczyć konieczność wykorzystania betonu o lepszych parametrach niż w przypadku tradycyjnych fundamentów. Musi to być beton dobrej jakości, wyższej klasy, pochodzący z wytwórni. Koszt może zatem – ale nie musi – być wyższy niż w przypadku zwykłych fundamentów. Przeważnie ostateczna cena płyty jest zbliżona lub nieco wyższa w stosunku do kosztu wykonania tradycyjnych fundamentów. Ważne będzie jednak oczywiście zużycie surowca oraz dodatkowe rozwiązania zastosowane ze względu na warunki terenowe.
Od czego zależy koszt wykonania płyty fundamentowej
Koszt wykonania płyty fundamentowej będzie zależy od czynników takich jak przede wszystkim rodzaj gruntu oraz przyjęte założenia projektowe. To wymienione kwestie będą dyktować szczegółowe parametry mające wpływ na ostateczną cenę, takie jak grubość płyty, jakość użytych surowców, w tym betonu oraz stali wykorzystanej do wykonania zbrojenia, a także ilość zużytych materiałów.
Płyta fundamentowa – cena
Zakładając, ze płyta fundamentowa będzie wykonywana na suchym, stabilnym gruncie, przy wykorzystaniu materiałów ze średniej półki cenowej, koszt budowy fundamentu w tej technologii będzie podobny do kosztu budowy zwykłych ław fundamentowych. Cena wzrasta w przypadku terenów podmokłych i cechujących się słabą nośnością. Dla zapewnienia równomiernego osiadania budynku niezbędne będzie wówczas wykonanie grubszej wylewki betonowej. Na cenę wpłynie w tym wypadku również konieczność użycia wysokiej jakości izolacji przeciwwilgociowej. Jeśli dodatkowo w budowie wykorzystany zostanie beton wodoszczelny, wówczas wzrost ceny w stosunku do fundamentu tradycyjnego może być już znaczący i koszt może być nawet niemal dwukrotnie wyższy. Wydatek jest jednak w tym wypadku uzasadniony, ponieważ tylko taki fundament będzie odpowiedni dla budynku wznoszonego na trenie o wysokim poziomie wód gruntowych i cechującym się małą stabilnością.