Każdy z nas wie czym jest piekarnik, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z różnic między piekarnikiem konwencjonalnym a konwekcyjnym. Tradycyjny piekarnik ogrzewa nasze jedzenie gorącym powietrzem, zazwyczaj posiada dwie grzałki górną i dolną.
Tymczasem piec konwekcyjny idzie o krok dalej, opierając się na zasadzie konwekcji, która wymusza ruch gorącego. Z tyłu znajdziemy specjalny wentylator, który wprowadza powietrze w ruch. To właśnie wentylator odróżnia piec konwekcyjny od tradycyjnego piekarnika. Piece konwekcyjne mają również układ wydechowy, który pomaga cyrkulować gorące powietrze wokół komory piekarnika. Układ wydechowy usuwa również wilgoć powstałą w procesie gotowania.
Na rynku może znaleźć piece konwekcyjne gazowe, oraz elektryczne, obecnie powszechniejsze są modele elektryczne. W tym przypadku wentylator nie jest narażony na niebezpieczeństwo związane z płomieniem.
Niektóre nowsze modele pieców konwekcyjnych gazowych mają jednak mniejsze wentylatory umieszczone w taki sposób w piekarniku, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Wentylatory są zwykle umieszczone centralnie w piekarniku, co zapewnia bardziej równomierne gotowanie i lepszą cyrkulację ciepła.
Czynniki te, w połączeniu z faktem, że piece konwekcyjne mogą szybciej rozprowadzać ciepło niż tradycyjne odpowiedniki, mogą skutkować szybszym gotowaniem czy pieczeniem i niższymi rachunkami za energię. Obecnie piece konwekcyjne posiadają wiele różnych opcji, dzięki czemu więc można podzielić pieczenie na kilka części, przykładowo w początkowej fazie użyć konwekcji, a w kolejnym etapie piec tradycyjnie. Podobną zasadę działania do pieców konwekcyjnych znajdziemy w przypadku komory fermentacyjne. Służą one do wzrostu ciasta w piekarniach oraz przemyśle cukierniczym, znajdziemy modele z kilkoma pułkami, lub też modele, do których możemy wjechać wózkiem, co będzie bardzo wygodną opcją. Dzięki nim ciasto szybciej rośnie, i czas przygotowania bułek czy chleba znacznie się skraca.