W związku z pandemią koronawirusa coraz więcej osób w ostatnim czasie podejmowało pracę zdalną, pracodawcy zaczęli doceniać tę formę, w przypadku wielu firm, zwłaszcza z branży technologicznej, można było zorganizować w ten sposób pracę na nowo.
Praca zdalna może dotyczyć w dużej mierze informatyków, usług związanych z finansami, sprzedażą, prowadzeniem sklepów internetowych. Polacy pracują także zdalnie na rzecz firm zagranicznych, należy w tym przypadku pamiętać o właściwym odprowadzaniu podatków oraz składek.
Praca z polski na rzecz zagranicznego pracodawcy
W przypadku pracy zdalnej online na terenie kraju pracownicy są rezydentami podatkowymi w Polsce, wynika to z tego, że pracują w kraju ponad 184 dni w roku, posiadają tu swoje mieszkania, zameldowanie, o czym mówi umowa międzynarodowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wiele krajów ustaliło zasady rozliczeń podatkowych, chodzi o wybranie kraju, w którym osoba pracująca będzie płaciła podatki. Pracownik uniknie podwójnego opodatkowania, są to jasne zasady, które regulowane są przykładowo czasem pracy, jaka wykonywana jest w innym kraju. Jednak w przypadku jeżeli osoba pracuje zdalnie w Polsce, będzie rezydentem podatkowym w naszym kraju. W przypadku składek płaconych do ZUS, podstawą będzie ustalenie zasad płacenia składek, w tym przypadku składka będzie płacona w Polsce, pracodawca zagraniczny musi zgłosić ten fakt do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce i odprowadzać stosowne składki.
W związku z panującą epidemia koronawirusa, powstała nowa sytuacja, kiedy coraz częściej podejmowaliśmy pracę online. Wiele krajów dostosowało swoje przepisy ułatwiające pracę zdalną, jak również regulując wiele zasad związanych z podatkami oraz odprowadzeniem składek. Przykładowo Polska oraz Niemcy zawarły w listopadzie 2020 roku porozumienie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, kraje przyjęły stosowne ustalenia, mówi to o obowiązku podatkowym w Polsce, jeżeli praca wykonywana jest w kraju na rzecz pracodawcy niemieckiego, ustalenia tego typu dotyczyły także pracowników transgranicznych, aby ujednolicić i uprościć przepisy.
Dzięki wprowadzonym przepisom praca z polski na rzecz zagranicznego pracodawcy została jednoznacznie unormowana. Mówi o tym także umowa pomiędzy Polską a innym krajem, która przewiduje unikanie podwójnego opodatkowania. Polska ustawa mówi także o ustaleniu centrum interesów osobistych lub gospodarczych, w przypadku pracy online w Polsce, centrum interesów podatnika będzie znajdowało się w Polsce, ze względu na miejsce zamieszkania i fizyczne miejsce pracy.