Wiele firm w Polsce wynajmuje powierzchnie magazynowe i jest to zdecydowanie najpopularniejszy model – nie tylko w naszym kraju. Wynika to z prostego faktu: koszt budowy hali magazynowej przekracza możliwości finansowe dużej części przedsiębiorstw. Poza tym szybko rozwijająca się firma może w krótkim czasie potrzebować większej przestrzeni magazynowej, stąd przedsiębiorcy nie zawsze są skłonni do ponoszenia sporego wydatku, jeśli za jakiś czas wybudowany magazyn miałby się okazać niewystarczający. O kosztach budowy hali magazynowej czytaj w naszym artykule.
Na jakie koszty trzeba być przygotowanym?
Szykując się do budowy hali magazynowej musisz wiedzieć, że ta inwestycja będzie odczuwalna w Twoim firmowym budżecie. Trudno jest podać konkretne kwoty, ponieważ te zależą od wielu zmiennych (kubatura obiektu, technologia wykonania itd.), a przy tym dynamicznie się zmieniają w warunkach wysokiej inflacji.
Przeciętnie należy jednak przyjąć, że koszt budowy hali magazynowej wynosi między 1500 a 2500 zł za metr kwadratowy. Mówimy tutaj o realizacji „pod klucz”, z płytą fundamentową i instalacjami, natomiast oczywiście bez wyposażenia.
Koszt budowy hali magazynowej to wierzchołek góry wydatków
Sama budowa hali magazynowej może już solidnie nadszarpnąć budżetem na inwestycje, a nie możemy zapominać, że pusta hala nie jest tym, czego potrzebuje nowoczesny biznes. Niezbędne jest jeszcze jej wyposażenie w regały magazynowe, różnego rodzaju akcesoria, często w system transportu wewnętrznego, podnośniki, wózki widłowe, oświetlenie, zabezpieczenia i wiele, wiele innych.
Problemem są wykonawcy i dostępność materiałów
Koszty budowy hali magazynowej drastycznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat (najpierw pandemia, później boom gospodarczy, teraz inflacja). Jest to spowodowane przede wszystkim podwyżkami cen materiałów budowlanych, w tym stali, drewna, pokryć dachowych etc.
Bardzo wysokie są również stawki robocizny. Trudno jest je natomiast skutecznie negocjować, skoro wciąż występuje problem z dostępnością fachowców, zwłaszcza mających doświadczenie w realizowaniu tego typu inwestycji.
Jak wybudować i wyposażyć halę magazynową taniej?
O ile trudno jest znaleźć oszczędności na zakupie materiałów potrzebnych do budowy hali magazynowej, jak i na usługach wykonawców, o tyle istnieją inne sposoby na obniżenie końcowego kosztu inwestycji. Warto ich poszukać już na etapie projektu.
Profesjonalny projekt hali magazynowej pozwala z jednej strony zrealizować wszystkie potrzeby przedsiębiorcy, a z drugiej ograniczyć koszty budowy poprzez rezygnację z rozwiązań, które są po prostu zbędne.
Kolejnym polem, na którym warto poszukać oszczędności, jest wyposażenie magazynu. Jeśli dysponujesz mocno ograniczonym budżetem, to rozsądnie będzie zdecydować się na zakup np. używanych regałów magazynowych, które są znacznie tańsze niż fabrycznie nowe konstrukcje.
Są natomiast obszary, na których nigdy nie powinno się oszczędzać. Mamy tutaj na myśli wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem i komfortem pracy, do których zaliczymy chociażby profesjonalny montaż regałów magazynowych, poprawne wykonanie instalacji i zakup w 100% sprawnych maszyn, pojazdów czy urządzeń dźwigowych – słowem wszystkiego, z czym na co dzień będą mieć kontakt pracownicy magazynu.
Planując budowę i wyposażenie hali magazynowej, skontaktuj się ze spółką LTM (https://www.ltm-regaly.pl/), która specjalizuje się w dystrybucji nowych i używanych regałów magazynowych czołowych producentów, w tym DEXION czy Jugheinrich. LTM oferuje również fachowe usługi z zakresu projektowania magazynów, montażu i demontażu regałów czy przeglądów technicznych magazynów. Współpraca z jednym, sprawdzonym partnerem, to także bardzo dobry sposób na obniżenie kosztów realizacji inwestycji.
Więcej o kosztach budowy hali magazynowej i sprawdzonych sposobach na oszczędności przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/jaki-jest-koszt-budowy-hali-magazynowej/.