W ostatnim czasie w temacie budownictwa coraz popularniejszą formą stają się konstrukcje drewniane, które powstają z przygotowanych wcześniej fabrykatów. Oznacza to tyle, że na plac budowy dostarczane są gotowe elementy tj. szkielet domu, ściany, czy więźba dachowa. Inwestorzy doceniają budynki szkieletowe głównie ze względu na stosunkowo niski koszt oraz bardzo szybki czas procesu realizacji budowy. Czy jednak konstrukcje drewniane nadają się również do tzw. budynków wielkopowierzchniowych, czyli magazynów, hal produkcyjnych, supermarketów itp. W tym artykule udowodnimy, że jak najbardziej, a co więcej przedstawimy kilka mocnych argumentów przemawiających o wyższości takiego rozwiązania.
Konstrukcje drewniane na miarę naszych czasów!
W branży panuje bezpodstawne przeświadczenie, jakoby dachy z drewna miały być mniej trwałe od konstrukcji wykonanych w myśl – nazwijmy to – tradycyjnej architektury. Trzeba jednak wiedzieć, że sztuka budownictwa na przestrzeni lat znacznie się rozwinęła, a co za tym idzie, konstrukcje drewniane zapewniają porównywalną, a miejscami lepsza trwałość! Warto dodać, że nowoczesne techniki produkcji i zastosowanie budowy szkieletowej pozwala projektować dachy z drewna tworzone z gotowych konstrukcji drewnianych. Prefabrykacja więźby dachowej polega na maszynowym wycinaniu elementów drewnianych i późniejszym łączeniu ich w większe elementy, które już gotowe dostarcza się na plac budowy.
Dachy z drewna zastosowanie w budowach wielkopowierzchniowych!
Do konstrukcji wielkopowierzchniowych doskonale sprawdzą się tzw. więźby w technologii płytek kolczastych. Takie rozwiązanie umożliwia tworzenie dużych rozpiętości dźwigarów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie konstrukcje drewniane nie wymagają wykorzystania słupów podporowych, które w przypadku budynków takich jak np. hangary rolnicze, czy hale, w których przetrzymuje się materiały różnego rodzaju, zdecydowanie nie będą pożądane. Dla inwestorów ważny będzie niski koszt całego przedsięwzięcia, co w zestawieniu z tradycyjną metodą budownictwa murowanego wychodzi dużo korzystniej!
Takie zalety sprawiają, że w przypadku tzw. budownictwa wielkopowierzchniowego coraz częściej wykorzystuje się gotowe konstrukcje więźby dachowej, która spełnia wszystkie wymogi na gruncie technicznym, jak również bardzo elegancko się prezentuje. Dla inwestorów najważniejsza jest jednak niższa cena i szybki czas realizacji inwestycji, które na ten moment da się sfinalizować już w kilka miesięcy!