Dla wielu osób kuchnia jest sercem domu i jest to miejsce, w którym rodzina spędza razem czas na gotowaniu i jedzeniu.
Jednak kuchnia to pomieszczenie, w którym przygotowuje się jedzenie, jest zatem również źródłem wilgoci i różnych zapachów, które mogą rozprzestrzeniać się po całym domu, powodując kondensację pary i wilgoć. Nawet zwykłe zagotowanie wody na herbatę czy otworzenie drzwiczek zmywarki powoduje, że para i wilgoć rozprzestrzeniają się po całym domu. Dobrym pomysłem jest zamknięcie drzwi kuchennych podczas gotowania. Pomaga to zatrzymać parę w kuchni i zapobiega jej przedostawaniu się do reszty domu, gdzie może skraplać się na zimnych ścianach i oknach, nie jest to jednak możliwe w aneksach kuchennych.
Nowoczesne systemy wentylacyjne do zastosowania w kuchni czy łazience
Większość ludzi ma w kuchni wentylator, który znajduje się w okapie nad kuchenką. Powoduje to odsysanie pary bezpośrednio z obszaru gotowania i wyprowadzenie jej z domu. Pomaga to podczas procesu gotowania, ale nie pomoże w przypadku innych czynności kuchennych powodujących wilgoć, takich jak zmywanie lub pranie. W kuchni powinien być również zamontowany system wentylacyjny wyciągowy naścienny. Działa to tak samo, jak wentylacja w łazience, redukując wilgoć i zapachy z całego pomieszczenia i zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się po całym domu.
Nowoczesne wyciągi kuchenne, takie jak bezfiltrowy system wentylacji, są niezawodne, dzięki czemu nie zatykają się i posiadają inteligentną kontrolę śledzenia pary, która dostosowuje ilość zużywanej mocy w zależności od poziomu wilgoci w ciągu dnia. Tego typu wentylatory ograniczają wszelkie źródła kondensacji i utrzymują świeże powietrze w kuchni, dzięki czemu nie czujemy zapach przykładowo smażonej ryby w całym domu.
Jeśli masz problem z kondensacją w kuchni lub obecne wentylatory nie działają dobrze i pozwalają na utrzymywanie się zapachów kuchennych w całym domu, powinieneś zainstalować systemy wentylacyjne, które poradzą sobie z takim problemem.