Zaburzenia odżywiania to poważny problem, z którym zmagają się ludzie w każdym wieku.
Nie da się jednak ukryć, że zdecydowanie najczęściej dotyka on młodych kobiet. Winę za tego typu problemy ponosi w dużej mierze społeczeństwo, które jako idealne promuje sylwetki bardzo szczupłe. Młode dziewczęta i kobiety zauważają, że są oceniane głównie na podstawie wyglądu, dlatego starają się zrobić wszystko, co w ich mocy, żeby sprostać mało realistycznym ideałom. Nieumiejętność osiągnięcia perfekcyjnej sylwetki sprawia, że kobieta zaczyna nienawidzić swojego ciała. Przestaje jeść, choć niedobór pożywienia jest zagrożeniem dla jej zdrowia i życia.
Psychoterapia w walce z zaburzeniami odżywiania
Osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania nie jest w stanie spojrzeć na swoje ciało realistycznie. Nawet jeżeli waży bardzo mało, wydaje się jej, że jest gruba. Dodatkowo często ma przekonanie, ze schudnięcie jeszcze kilku kilogramów rozwiąże wszystkie jej problemy (co się oczywiście nie dzieje). Najpopularniejsze zaburzenia odżywiania to anoreksja i bulimia. Dużym problemem jest fakt, że są one często bagatelizowane przez społeczeństwo. Osoba chora również robi wszystko co w jej mocy, żeby ukryć swój problem (może udawać, że je lub nosić luźne ubrania). Rodziny chorych kobiet często bardzo późno orientują się, że coś jest nie tak. Kiedy to się dzieje, zazwyczaj szukają terapeuty, który zajmuje się leczeniem problemów z odżywianiem.
Warto podkreślić, że psychoterapia w przypadku zaburzeń odżywiania jest długotrwała, a dodatkowo nie zawsze pozwala na wyleczenie. Są kobiety, u których obserwuje się pewną poprawę, po czym zaburzenia ponownie się nasilają. Pamiętajmy, że duże znaczenie ma wybór odpowiedniego terapeuty (specjalistę zajmującego się tymi problemami znajdziemy między innymi tu: https://gabinet-ego.pl). Powinien mieć on duże doświadczenie w leczeniu zaburzeń odżywiania. Na samej psychoterapii się nie kończy. Osoba chora powinna liczyć na stałe wsparcie i wyrozumiałość swojego otoczenia.