Wiercenie tunelów w górach to proces bardzo skomplikowany, podobnie jak wiercenie nowych nitek linii metra. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne technologie, które sprawiają iż powstałe tunele są bardzo wytrzymałe i bezpieczne.
Możliwe jest wykorzystanie naprężeń geologicznych otaczającej masy skalnej do ustabilizowania tunelu, umożliwiając zmierzone rozluźnienie i zmianę naprężenia w otaczającej skale, aby zapobiec wystąpieniu pełnych obciążeń na podpory. Na podstawie pomiarów geotechnicznych obliczany jest optymalny przekrój. Wykop jest chroniony warstwą natryskiwanego betonu, zwanego potocznie betonem natryskowym. Inne środki wsparcia mogą obejmować stalowe łuki, kotwy, śruby i siatkę. Postęp technologiczny w technologii natrysku betonu doprowadził do dodania do mieszanki betonowej włókien stalowych i polipropylenowych w celu poprawy wytrzymałości wykładziny. Tworzy to naturalny pierścień nośny, który minimalizuje deformację skały. Ważną rolę w utrzymaniu stabilności skały odgrywają kotwy gruntowe, które wpływają na stabilność całej konstrukcji. Kotwa gruntowa zazwyczaj składa się ze stalowego cięgna, które jest zatwierdzone w uprzednio wywierconym otworze w skale lub glebie. Po utwardzeniu zaprawy ścięgno jest naciągane i blokowane w miejscu, aby przeciwdziałać ruchowi konstrukcji.
Kotwy gruntowe i kamienne zapewniają wysoką nośność nawet w złych warunkach gruntowych, ponieważ długość wiązania można po prostu zwiększyć, aby dostosować się do wymaganego obciążenia. Kotwy nie wymagają dużych powierzchni wykopów są szczególnie atrakcyjną opcją, gdy przestrzeń jest ograniczona i gdy priorytetem jest niewielki wpływ na materiał w którym jest instalowana. Ponieważ kotwy mogą być zbudowane z trwałych materiałów antykorozyjnych, oferują one bardzo długi czas pracy bez konieczności konserwacji. Kotwy są często używane do podparcia wykopu lub jako część stałych ścian oporowych lub w celu wytrzymania sił podnoszenia na fundamentach. Ich duża uniwersalność sprawia, że są powszechnie wykorzystywane w wielu różnych konstrukcjach.