Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, w tym genetyczne predyspozycje, nadwaga, uraz czy zbyt ciasne w palcach obuwie.
Istnieją jednak opcje leczenia, które pomogą ci radzić sobie z chorobami stawów, takimi jak paluch sztywny i występującymi objawami. Przede wszystkim należy zadbać o zdrowy styl życia, zrzucić wagę i więcej się ruszać. Obuwie należy wybierać z szerokimi noskami, aby palce stóp miały wystarczająco dużo miejsca, najlepiej także zrezygnować z wysokich obcasów, ponieważ mogą one pogarszać stan stawów i nasilać dolegliwości bólowe. Pomocne mogą być także ortopedyczne wkładki do obuwia, które odciążą bolące stawy.
Można również wypróbować zimne okłady na palce stóp oraz leki przeciwbólowe, a także delikatne masaże i ćwiczenia.
Jeśli jednak nic nie zmniejszy objawów, należy zwrócić się do lekarza specjalisty, aby ustalił odpowiedni do sytuacji i stanu chorobowego plan leczenia. Lekarz na wizycie przede wszystkim wykona badanie fizykalne, a następnie zleci wykonanie zdjęć rentgenowskich zobaczyć nieprawidłowości stawów. Może wystąpić szereg objawów i wyników badań radiologicznych, ale wizyta u lekarza i postawienie prawidłowej diagnozy jest konieczne, aby rozpocząć proces leczenia. W zależności od stanu deformacji może zlecić noszenie wkładek do obuwia, leki przeciwzapalne przepisane na receptę, miejscowe leki znieczulające, czy zabiegi fizjoterapii. Jeśli jednak żadne doraźne sposoby nie przynoszą ulgi w bólu i paluch sztywny uniemożliwia normalne funkcjonowanie, konieczna może być operacja przeprowadzona przez lekarza ortopedę. Zapytaj swojego lekarza, czy jesteś dobrym kandydatem do operacji, jeśli leczenie niechirurgiczne nie pomaga. Ponieważ paluch sztywny jest nie tylko bolesny, ale również utrudnia normalne funkcjonowanie, konieczna może być operacja. Niektórzy pacjenci mogą odnieść korzyść z operacji wymiany stawów, zwanej artroplastyką. Opcje chirurgiczne będą zależeć od poziomu twojej aktywności i tego, czy twoje codzienne obowiązki wymagają ruchu w stawie śródstopno-paliczkowym.