Szlifierki to powszechnie wykorzystywane elektronarzędzia. Służą do obróbki różnych materiałów – metalu i drewna. W zależności od rodzaju prac, wykorzystuje się ich różne modele – m.in. szlifierki do płaszczyzn, kątowe, szlifierki mimośrodowe czy też szlifierki do otworów. Poznaj wybrane rodzaje szlifierek.
Szlifierka do płaszczyzn
Wybrane płaszczyzny można szlifować także obwodem ściernicy. Modele o osi pionowej stosuje się zwykle do zdzierania powierzchni i do szlifowania większych powierzchni. Są stosowane do obróbki końcowej półfabrykatów.
Szlifierka do płaszczyzn służy do szlifowania powierzchni płaskich, elementów metalowych, a także detali z osadzeniem wzdłużnym oraz z płaskimi powierzchniami pod różnym kątem. Obrabiany przedmiot jest mocowany zwykle na stole, wykonuje ruch posuwowy wzdłużny lub też obrotowy.
Szlifierka do otworów
Różnica między szlifierką do wałków a szlifierką do otworów polega na zastosowaniu wrzeciona, które posiada ściernicę o małej średnicy, dostosowaną do średnicy szlifowanego otworu. Ze względu na mały wymiar średnicy prędkość obrotowa wrzeciona musi być duża, by utrzymać szybkość skrawania 25-30 m/sek.
Szlifierki kątowe
Ten model szlifierki to tzw. gumówka – uznaje się go za bardzo uniwersalny. Jest to elektronarzędzie o wielu zastosowaniach. Można je wykorzystać do cięcia metalu, tworzywa sztucznego, drewna, a także do polerowania, ostrzenia lub szlifowania powierzchni. Dużym plusem szlifierek kątowych jest ich przystępna cena oraz dostępność.
Szlifierki stołowe
Modele stacjonarne wyróżniają się uniwersalnością. Mają szereg przydatnych funkcjonalności. Mogą być stosowane do szlifowania m.in. połączeń kątowych i elementów na wymiar.
Szlifierki typu delta
Są one przeznaczone są do precyzyjnego szlifowania powierzchni. Mają powierzchnię trójkątną, która sprawdza się w trakcie obróbki różnych szczelin czy narożników. Ważnym parametrem w przypadku tego rodzaju szlifierek jest ich średnica oscylacyjna, bo wpływa ona na szybkość i wydajność pracy.
Szlifierki mimośrodowe
Są przeznaczone do precyzyjnej i zgrubnej obróbki powierzchni płaskich, wypukłych i wklęsłych. Są wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach i zakładach produkcyjnych, ale coraz częściej także przez amatorów w przydomowych warsztatach i domach. Bardzo praktyczne modele mają możliwość regulacji prędkości obrotowej.
Jak wygląda proces szlifowania?
Najpierw należy zamocować szlifierkę, wykonać regulację i wyrównanie ściernicy. Potem rozpoczyna się szlifowanie wstępne – powierzchni górnej, a potem dolnej. Na końcu szlifowane są powierzchnie boczne. Cały proces szlifowania zależy od materiału – jego celem jest uzyskanie pożądanej gładkości lub usunięcia niedoskonałości.