Wodne ogrzewanie płaszczyznowe, wykorzystujące powierzchnię ściany, to jedna z najnowszych propozycji na rynku wykończenia wnętrz. W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, tutaj płaszcz rur doprowadzających wodę rozmieszczony jest w powierzchni ściennej. Opowiemy zatem o zasadzie działania tego systemu grzewczego. Przedstawimy również rekomendacje dla inwestorów, którzy rozważają wybór takiej instalacji.
Ogrzewanie ścienne – na czym polega działanie?
Zasada działania, jaką przyjmuje ogrzewanie ścienne, w niczym nie odbiega od tradycyjnego płaszcza wodnego wbudowanego w podłogę. Jednak w tym przypadku system rur zostaje wbudowany w powierzchnię dowolnej ściany, a następnie zintegrowany z termostatem. Ma to kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim oferuje znacznie większą powierzchnię grzewczą do zagospodarowania. Labilność tradycyjnie związana z ogrzewaniem podłogowym zostaje mocno ograniczona, a ciepło pozostaje równomiernie rozprowadzone na całej wysokości. Prawdą jest, że montaż ogrzewania ściennego wymaga większych nakładów początkowych; pozostaje także bardziej czasochłonny. W zamian za to specyfikacja podzespołów grzewczych oferuje doskonałe przewodnictwo ciepła. Woda krążąca w układzie posiada temperaturę w przedziale 30 – 45 stopni, co w zupełności wystarcza do ogrzania danego pomieszczenia.
W działaniu ogrzewania ściennego kryje się ogromna zaleta dla alergików – brak zjawiska unoszenia się kurzu i roztoczy, jakie ma miejsce w przypadku zastosowania tradycyjnych grzejników. Warto być świadomym, że ogrzewanie ścienne potrzebuje wolnej przestrzeni do pracy. Oznacza to, że nie należy zakrywać ściany z systemem grzewczym wysokimi meblami, które powstrzymują przed rozprowadzaniem ciepła po pomieszczeniu.
Kiedy warto zdecydować się na montaż ogrzewania ściennego?
Ze względu na ograniczenia w wykorzystaniu ściany, pod którą znajdują się rury grzewcze, ogrzewanie ścienne rekomenduje się zazwyczaj dla dużych pomieszczeń. Wyłączenie z użytkowania ściany oznacza jednocześnie, że możemy dowolnie dysponować przestrzenią podłogową. System grzewczy wbudowany w ścianę doskonale sprawdza się dla alergików. Rozprowadzanie ciepła po mieszkaniu na zasadzie promieniowania eliminuje zjawisko nadmiernego wysuszania powietrza w okresie zimowym. Utrzymanie optymalnej temperatury nie stanowi tu problemu, nad czym czuwa zaawansowany termostat. Montaż ogrzewania ściennego zalecany jest także w miejscach, gdzie wydajność systemu stanowi priorytet dla inwestora. Praktyka pokazuje, że wodna instalacja grzewcza wbudowana w ścianę pozwala uzyskać nawet 20% więcej ciepła w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy, niż oferuje to analogiczne ogrzewanie podłogowe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o systemach grzewczych, a także ekologicznych i ekonomicznych rozwiązaniach dla nieruchomości, strona termofol.pl staje się kopalnią takiej wiedzy. Oferta Termofol obejmuje profesjonalne oprzyrządowanie z zakresu fotowoltaiki czy ogrzewania podłogowego i ściennego. Termofol daje swoim klientom możliwość niskobudżetowej realizacji celów grzewczych, wspomagając zarazem ochronę środowiska.