Do tej pory kontrolowanie oświetlenia w domu było możliwe wyłącznie przy pomocy standardowych włączników światła. Obecnie również w tym temacie wiele się zmienia, a nowoczesne technologie pozwalają znacząco zwiększyć funkcjonalność każdego wnętrza także w tej kwestii. Same włączniki także przeszły sporą metamorfozę, stając się urządzeniami o wielkim potencjale, dając wygodę, swobodę i… niejednokrotnie pomagając obniżyć wysokość domowych rachunków za prąd. Jak to możliwe? Więcej na ten temat napiszemy w dalszej części artykułu.
Klasyczne włączniki – standardowe akcesoria w każdym domu
Nie da się funkcjonować w domowych wnętrzach bez odpowiednio dobranych punktów świetlnych. Lampy bywają mocno zróżnicowane pod względem roli, jaką spełniają w danej przestrzeni oraz typu zastosowanych w nich żarówek.
Same produkty oświetleniowe to jednak stanowczo za mało, by móc korzystać z lamp w domowych wnętrzach. Niezbędne są również akcesoria umożliwiające sterowanie źródłami światła. Za podstawowe narzędzie, znane od lat, wciąż chętnie wykorzystywane do kontrolowania oświetlenia w domu, uznaje się włączniki światła.
Najczęściej są to standardowe urządzenia, podłączone do instalacji elektrycznej, z ramkami wyposażonymi w przyciski. W zależności od liczby podpiętych obwodów pojawiają się dwa lub jeden. Pozwala to kontrolować pojedyncze źródła światła lub całe ich grupy, co przydaje się na przykład przy rozbudowanych żyrandolach.
Włączniki klasyczne występują też w bardziej specjalistycznych formach. Jednym z najważniejszych są choćby rozwiązania wprowadzane na klatki schodowe, dzięki którym można bez trudu włączać i wyłączać oświetlenie z różnych punktów schodów. Zwiększa to bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
Inne oblicza włączników światła
Standardowe rozwiązania cieszą się wielką popularnością ze względu na ich dużą dostępność oraz atrakcyjne ceny. Oprócz nich pojawia się jednak sporo innych rozwiązań, z których chętnie korzystają użytkownicy, planujący piękne i funkcjonalne wnętrza.
Do najpopularniejszych typów alternatywnych włączników zaliczają się choćby modele:
- retro,
- dotykowe szklane.
Każdy z nich wyróżnia się charakterystycznym designem i komfortem użytkowania, dlatego przekonuje się do nich stale rosnąca grupa klientów.
Włączniki retro mogą być wyposażone w przyciski, pokrętła lub przełączniki. Ich największą zaletą jest ciekawa estetyka, wpisująca się w szereg przestrzeni i typów aranżacji, nawiązujących do minionych epok. Tego typu produkty idealnie sprawdzają się bowiem we wnętrzach glamour, francuskich lub art déco, nie tylko zapewniając pełną kontrolę nad źródłami światła, ale również dekorując przestrzeń.
Inną opcją są szklane panele dotykowe, które można znaleźć w sklepie https://gajwer.pl/. To płaska tafla, płasko przylegająca do ściany, której cały mechanizm kryje się we wnętrzu standardowej puszki elektrycznej. Sterowanie lampami odbywa się poprzez dotykanie gładkiej powierzchni panelu. Przy ich pomocy da się włączać i wyłączać poszczególne źródła światła, a także regulować kluczowe parametry oświetlenia, jak choćby natężenie światła.
Dodatkowe opcje – sterowanie zdalne
Nieustannie rozwijające się technologie pozwalają jednak wprowadzać dodatkowe udogodnienia dla wygodnych domatorów. Co jeszcze można zatem zrobić z włącznikami światła? Da się uzupełnić je o komfortowe rozwiązania do zdalnego sterowania domowymi lampami.
Wykorzystuje się do tego piloty, aplikacje mobilne lub asystentów głosowych. Takie rozwiązania sprawiają, że łatwiej zarządza się całym oświetleniem w domu. W przypadku aplikacji, instalowanej na telefonie lub tablecie, nie trzeba nawet fizycznie przebywać w danym budynku.
Zdalne sterowanie sprawia, że szybko i sprawnie dopasowuje się warunki oświetleniowe do potrzeb użytkowników przestrzeni, a przy tym obniża się wysokość rachunków za prąd. Można bowiem łatwo zmniejszyć zużycie prądu, dzięki ograniczeniu natężenia wszystkim lamp lub stosowaniu wyłącznie tych punktów świetlnych, które są w danym momencie przydatne.
Takie rozwiązanie podnosi zatem funkcjonalność przestrzeni, poprawia wygodę korzystania z niej dla wszystkich domowników i gości, a także obniża zużycie prądu, co stanowi nie lada wartość nie tylko dla domowego budżetu, ale również środowiska naturalnego.
Sterowanie oświetleniem w domu – nowoczesne włączniki światła
Nie da się funkcjonować w domu bez oświetlenia i praktycznych włączników światła. Bynajmniej nie jesteśmy jednak zdani wyłącznie na tradycyjne rozwiązania. Można zamiast nich postawić na nowoczesne produkty, dzięki którym wnętrza idealnie dostosowują się do wymagań domowników.