Technologia CNC zdominowała w ostatnich latach branżę obróbki metali, ponieważ oferuje zaawansowaną precyzję oraz powtarzalność, które są zazwyczaj niemożliwe do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych, manualnych metod. Najczęściej jest ona wykorzystywana w procesie frezowania i toczenia. W naszym artykule skupimy się na drugiej z wymienionych metod, opisując jej najważniejsze etapy.
Na czym polega toczenie metalu?
Toczenie metalu to proces obróbki, który wykorzystuje narzędzie skrawające do usuwania materiału w celu tworzenia części o cylindrycznym kształcie. Narzędzie porusza się wzdłuż osi obrabianego elementu, podczas gdy sam element się obraca, tworząc spiralną ścieżkę narzędzia. Sam termin „toczenie” odnosi się do wytwarzania części poprzez operacje cięcia na jego powierzchni zewnętrznej. Przeciwieństwem toczenia jest wytaczanie. Tokarka jest historycznie jedną z najwcześniejszych maszyn do obrabiania metalowych elementów w sposób półautomatyczny. Obecnie większość firm świadczy usługi toczenia CNC. Cały proces jest w dużej mierze zautomatyzowany i maksymalnie precyzyjny.
Toczenie CNC – jak przebiega?
CNC odnosi się do komputerowego sterowania procesem obróbki, co oznacza, że to oprogramowanie komputerowe przejmuje kontrolę nad tokarką. Cała sekwencja do minimum ogranicza rolę człowieka. Toczenie CNC rozpoczyna się od zaprojektowania danego elementu w oprogramowaniu CAD. Powstały plik zostaje następnie przetworzony na kod obróbki, wykorzystywany przez profesjonalną tokarkę CNC. Jednym z najważniejszych etapów przygotowania maszyny do obróbki jest konfiguracja wszystkich wymaganych parametrów, do których możemy zaliczyć np.: prędkość obrotową, prędkość i głębokość skrawania, a także czas, siłę, moment oraz moc procesu.
Po zakończeniu konfiguracji cały cykl przypomina już toczenie konwencjonalne – operator umieszcza materiał w urządzeniu i uruchamia je. Prawidłowe zamocowanie części w uchwycie jest wbrew pozorom bardzo istotne. Uchwyt przytrzymuje dany element podczas całego procesu obróbki. Niewłaściwe umiejscowienie materiału może zarówno stwarzać niebezpieczeństwo, jak i skutkować powstaniem komponentu o niewłaściwych wymiarach.
Po odpowiednim zamocowaniu materiału maszyna opracowuje pożądaną część według projektu i ustawionych parametrów. Operator nadzoruje przebieg całego procesu. Tego typu usługi obróbki skrawaniem pozwalają wykonać szeroką gamę elementów, takich jak: wały, tuleje, gwinty, łożyska, śruby czy tłoki. Warto pamiętać, że toczenie CNC może różnić się również pod względem metody samego skrawania – tutaj wyróżniamy np.: stożkowe, kształtowe, poprzeczne i wzdłużne.
Dlaczego warto wybrać usługi toczenia CNC?
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii i profesjonalnych maszyn można wykonać maksymalnie precyzyjnie elementy z bardzo dokładnie opracowanymi detalami. Sam proces obróbki jest również bardzo powtarzalny oraz szybki, co jest szczególnie ważne przy produkowaniu całych serii określonych komponentów. Wśród zalet toczenia CNC wyróżnia się także niskie koszty produkcji, oszczędność materiału i bezpieczeństwo pracy.