Jaskra jest częstym schorzeniem oka, w którym nerw wzrokowy, który łączy oko z mózgiem, ulega uszkodzeniu.
Zwykle jest to spowodowane gromadzeniem się płynu w przedniej części oka, co zwiększa ciśnienie wewnątrz oka. Jaskra może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostanie wcześnie zdiagnozowana i leczona. Jaskra może wystąpić u osób w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy osób starszych w wieku 70 i 80 lat.
Gdzie można przeprowadzić badania diagnostyczne jaskry
Jaskra zwykle nie powoduje żadnych objawów. Zwykle rozwija się powoli przez wiele lat i najpierw wpływa na krawędzie pola widzenia, czyli widzenie peryferyjne. Z tego powodu wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma jaskrę i często wykrywa się ją dopiero podczas rutynowego badania wzroku u okulisty. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy, mogą one obejmować niewyraźne widzenie lub widzenie tęczowych kręgów wokół jasnych świateł. Zwykle dotyczy to obu oczu, chociaż w jednym oku może być gorzej.
Bardzo rzadko jaskra może rozwinąć się nagle i spowodować intensywny ból oka i głowy, nudności i wymioty, zaczerwienione oczy, tkliwość wokół oczu, widzenie pierścieni wokół świateł, rozmazany obraz. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu lub okulistę, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego wzroku. Jeśli masz jaskrę, wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w powstrzymaniu pogorszenia widzenia. Bez leczenia jaskra może ostatecznie doprowadzić do ślepoty.
Istnieje kilka różnych rodzajów jaskry, poszukaj zatem gabinetu okulistycznego, który zajmuje się badaniami pod kątem diagnostyka jaskry Warszawa. Najczęściej występuje jaskra pierwotna otwartego kąta, która rozwija się powoli przez wiele lat. Jest to spowodowane stopniowym zatykaniem się kanałów drenażowych w oku. Inne rodzaje jaskry to jaskra ostra zamkniętego kąta, rzadka odmiana spowodowana nagłym zablokowaniem drenażu w oku, co może bardzo szybko podnieść ciśnienie wewnątrz oka. Jaskra wtórna spowodowana chorobą oka, jak zapalenie błony naczyniowej oka. Jaskra dziecięca lub wrodzona to rzadki typ choroby występujący u bardzo małych dzieci, spowodowany nieprawidłowością oka.