Prace wysokościowe to dość specyficzny rodzaj zajęcia wymagający odpowiednich umiejętności, predyspozycji oraz zezwoleń.
Bardzo często obowiązki na wysokościach są wykonywane podczas realizacji różnego rodzaju zleceń budowlanych. Nic w tym dziwnego, ponieważ tworzenie coraz wyższych pięter wiąże się z koniecznością działań w coraz dalszej odległości od podłoża. To właśnie dlatego istotną sprawą dla pracodawców jest zadbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa osób, które wykonują swoją pracę z dala od ziemi.
O czym warto pamiętać?
Podstawową sprawą jest oczywiście odpowiednie przeszkolenie pracowników w kwestiach bezpieczeństwa. Niezwykle istotne jest przeprowadzanie szkoleń oraz badań potwierdzających predyspozycje danej osoby do wykonywania różnych zadań na wysokości. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pracownicy będą realizować zadania związane z ich pracą na wysokości w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa oraz bezpieczny dla ich zdrowia oraz życia. Szkolenia potrafią wyeliminować celowe lub przypadkowe nieprawidłowe zachowania grożące upadkiem z dużej wysokości.
Nawet najlepsze szkolenia i badania potwierdzające zdolności danej osoby do pracy na wysokości mogą być niewystarczające. W związku z tym konieczne jest stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń i systemów asekuracyjnych. Dzięki temu nawet w przypadku straty równowagi i upadku, pracownik nie spadnie na podłoże i nie zrobi sobie krzywdy. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zabezpieczenia przed upadkiem na budowie, z których może korzystać jedna osoba lub grupa ludzi.
Nie należy też zapominać o środkach ochrony indywidualnej, takich jak ubranie ochronne czy też specjalne nakrycia głowy. W miejscach, w których wykonywane są prace budowlane, bardzo ważną rolę odgrywają specjalne kaski. Chronią one głowę przed uderzeniami, o które łatwo w czasie upadku oraz przed obrażeniami głowy powodowanymi przez spadające przedmioty. Warto zainteresować się takimi zabezpieczeniami, aby uniknąć późniejszych problemów.