Musisz wiedzieć, że inny zator znajduje się w kuchni, a inny w łazience. W kuchni powstaje on w wyniku nagromadzenia tłuszczu, odpadów z jedzenia oraz z fragmentów po opakowania z żywności, np. folii spożywczej.
Taki zator można rozpuścić środkami, które znajdują się w szafkach kuchennych. W łazience natomiast zatory powstają zwykle z osadów z mydła, a także z włosów. Nie uda się ich rozpuścić octem.
Do rozpuszczenia zatorów w kuchni możesz użyć sody oczyszczonej oraz octu, a także przelać zlew gorącą wodą. Aby uzyskać pożądany roztwór, w naczyniu należy wymieszać sodę oczyszczoną z octem w proporcji 1:3. W związku z tym, że utworzony roztwór natychmiast zaczyna pulsować, należy go szybko wlać do opływu. Po 5-15 minutach należy przelać go kilkoma litrami wrzącej wody. Innym sposobem na udrożnienie zatoru w kuchni jest wsypanie bezpośrednio do odpływu 1-2 łyżek sody oczyszczonej i wlanie pół szklanki octu. Automatycznie wytworzy się specjalna piana, która odetka zlew. Po kilku minutach należy oczyścić zlew wrzącą wodą. Do usunięcia zatorów kuchennych możesz również użyć ekologicznych środków chemicznych, które wykorzystuje się przy przydomowych oczyszczalniach ścieków. Zawierają one bakterie zdolne do przetworzenia zanieczyszczeń i zapobiegają osadzaniu się kolejnych. Środki te warto stosować profilaktycznie, aby chronić swoją instalację kanalizacyjną, przynajmniej raz na kilka tygodni.
Do przepchania odpływu można użyć również przepychacz. Jest to urządzenie, które znajduje się w praktycznie każdym domu. Jego działanie opiera się na ciśnieniu, które jest wytwarzana w trakcie pompowania, poprzez co można wypchnąć zator z miejsca, w którym się znajduje. Przed jego użyciem, okolice odpływu warto nasmarować tłustą substancją, np. wazeliną. Dzięki temu uda się osiągnąć spodziewane rezultaty. Nie zalecamy stosować metody ciśnieniowej w instalacjach domowych, jaką jest wuko Warszawa. Ma ona szerokie zastosowanie w halach produkcyjnych, korporacjach oraz magazynach.