Konkurowanie poprzez obniżenie ceny jest jednym z najpopularniejszych sposobów wytworzenia przewagi konkurencyjnej. Firmy nie mogą sobie jednak pozwolić na takie rozwiązanie bez wcześniejszego obniżenia kosztów produkcji. Jakie są zatem najpopularniejsze metody na obniżenie kosztów?
Inżynieria wartości (Value Engineering)
Jest to rozwiązanie polegające na zmniejszaniu kosztów przez zmianę w sposobie wytwarzania lub strukturze produktu. Zazwyczaj następuje to poprzez zastosowanie tańszych materiałów i komponentów. Pod względem wytwarzania Value Engineering może zostać wprowadzony poprzez uproszczenie lub przyśpieszenie produkcji, oczywiście pod warunki, że zmiany nie wpłyną negatywnie na jakość produktów.
Eliminowanie zbędnych elementów produkcji
Obniżanie kosztów produkcji często wiąże się z koniecznością jej uproszczenia, czyli wyeliminowania zbędnych czynności, które często znajdują się na każdym etapie wytwarzania produktów. Czasem wystarczające jest samo poprawienie czystości i porządku w miejscu pracy. Zidentyfikowanie miejsc, które mogą zostać poddane natychmiastowym korektom, nie jest proste, jednak przynosi bardzo szybkie efekty. Wyrobienie dobrych nawyków i poprawa bezpieczeństwa są pierwszymi krokami na drodze do efektywniejszej produkcji.
Poprawa logistyki wewnętrznej
Poprawa logistyki również może pomóc w zmniejszeniu kosztów pracy. Jedną z najważniejszych rzeczy jest zasilanie stanowisk produkcyjnych, jak najniższym kosztem przy utrzymaniu takiej samej jakości i skuteczności logistyki. Problem logistyki produkcji nasila się w przypadku rozbudowy istniejącego już zakładu, dlatego to właśnie wtedy osoby odpowiedzialne za organizacje staja przed najtrudniejszym zadaniem.
Filozofia „zero błędów”
To kolejna strategia mająca na celu zmniejszenie kosztów i przede wszystkim zmniejszenie strat. Polega ona na maksymalnym zmniejszeniu ryzyka błędu ludzkiego. Zazwyczaj w tym celu stosuje się nowoczesne technologie informatyczne, aby móc maksymalnie uprościć proces produkcji.
Wdrażanie kreatywnych pomysłów
Większość z czynności, które dziś wykonywane są w fabrykach, mogą być robione w nieco skuteczniejszy sposób. Można np. zastosować aplikacje do śledzenia floty lub wielu innych strategii, których pomysłodawcami mogą być nawet sami pracownicy. Ich zaangażowanie w stały rozwój to jeden z fundamentów idei Kaizen, która już dawno udowodniła skuteczność w uskutecznianiu i zmniejszaniu kosztów produkcji.