Podczas budowy nowego dachu okazuje się, że dach to nie tylko sama blacha.
Oprócz materiału do pokrycia dachu niezbędne są komponenty, bez których dach nie jest w stanie być solidną konstrukcją. Co jest absolutnym minimum do zbudowania trwałego i wytrzymałego dachu?
Akcesoria dachowe to wszystkie niezbędne elementy służące do montażu pokrycia dachowego. Bez nich sama połać dachowa, bez względu na jej rodzaj, traci swoje docelowe właściwości, jest mniej szczelna i żywotna, może również wpływać na bezpieczeństwo całej konstrukcji.
Jakie elementy do dachów będą nam potrzebne przy remoncie?
Oprócz samej blachodachówki będziemy potrzebować obróbek blacharskich takich jak wiatrownice, gąsiory, pasy nadrynnowe i podrynnowe oraz rynny kosztowe. Bardzo ważnym elementem jest membrana, która ma za zadanie zabezpieczenie konstrukcji dachowej przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jest to rozwiązanie nowoczesne, które jest wodoodporne, a jednocześnie zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza, w przeciwieństwie do papy, którą stosowano jeszcze do niedawna.
Jaką membranę wybrać?
Ważny jest sposób ułożenia membrany, jeśli montujemy ją bezpośrednio na krokwiach, musimy użyć membrany dachowej o wyższych właściwościach, co za tym idzie droższą. Jeśli zastosujemy pełne odeskowanie, możemy sobie pozwolić na modele tańsze, o niższych właściwościach. Ważny jest również kąt nachylenia dachu, im jest on niższy, tym bardziej odpornej membrany będziemy potrzebować. Dobra membrana to również ta, która posiada więcej pasów klejących, służących do łączenia jej fragmentów. Na rynku występują trzy rodzaje membran: bez pasów klejących, z jednym pasem lub dwoma, najlepsza okazuje się ta ostatnia, z dwoma szerokimi pasami klejącymi. Jeśli chodzi zaś o paroprzepuszczalne, to najlepiej sprawdzają się membrany wysoko paroprzepuszczalne, ze współczynnikiem mniejszym niż 0,2 m.
Akcesoria służące do mocowania blaszanych pokryć.
Podstawą, w jaką musimy się zaopatrzyć to oczywiście wkręty lub gwoździe dekarskie do zamontowania złączeń ciesielskich. Są to elementy, bez których nie jesteśmy w stanie stworzyć konstrukcji więźby dachowej. Dobór odpowiednich gwoździ czy wkrętów jest niezwykle ważny, bo decyduje o bezpieczeństwie i trwałości naszego dachu. Konkretny dobór jest zależny od rodzaju pokrycia dachowego, na jaki się zdecydujemy oraz sił działających na siebie w ułożeniu naszej więźby dachowej.
Do uszczelniania połaci dachowej niezbędna będzie również taśma rozprężna, która jest wykonana z pianki poliuretanowej. Jej głównym zadaniem jest uszczelnienie głównych połączeń budowlanych. Stosowana jest w trudnych, a zarazem kluczowych miejscach pokrycia dachowego. Taśma rozprężna pod wpływem ciepłego powietrza rozciąga się i mięknie, dzięki czemu wnika nawet w mikroskopijne szczeliny czy nierówności i tym samym maksymalnie uszczelnienia pokrycie dachowe.
Część elementów dachu jest mocowana za pomocą zszywek, silikonów i mas klejowych. Te pierwsze są niezbędne do montażu i łączenia takich elementów jak membrany, folie czy izolacja. Silikony i masy klejowe służą znów do pokrycia drobnych nieszczelności, często używa się ich podczas uszczelniania miejsc styku obróbki z kominem albo ścianą.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Jeżeli nachylenie dachu przekracza 20° lub gdy przebywamy blisko krawędzi nawet płaskiego dachu, należy posiadać sprzęt wysokościowy tzw. środek ochrony indywidualnej. Stanowi on idealne zabezpieczenie przed upadkiem. Na środki ochrony indywidualnej składają się szelki bezpieczeństwa, kask oraz liny zabezpieczające wraz z karabińczykami. I tutaj warto się zatrzymać, ponieważ dobór odpowiedniej liny, która łączy szelki dekarza z miejscem zakotwiczającym, jest bardzo istotny pod względem zachowania bezpieczeństwa. Liny asekuracyjne możemy zakupić na metry, najlepiej w sklepach specjalistycznych, z atestowanym sprzętem ochrony indywidualnej.