Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest niezwykle istotne ze względu na nasze zdrowie. W zawilgoconych pomieszczeniach mogą rozwijać się grzyby, które wytwarzają szkodliwe dla człowieka mykotoksyny. Są to produkowane przez niektóre gatunki grzybów substancje, które mogą mieć działanie rakotwórcze i mutagenne. Poza tym wywołują alergie, powodują ostre zatrucia, grzybice i inne poważne choroby układu oddechowego, pokarmowego, immunologicznego oraz nerwowego. Długotrwałe przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach może mieć dla człowieka bardzo negatywne skutki. Poza wymienionymi wyżej chorobami pojawiają się też inne dolegliwości jak bóle głowy, stawów oraz mięśni. Nie zawsze od razu wiążemy je z warunkami, w jakich przebywamy. Tymczasem toksyczne działanie grzybów i pleśni może mieć długofalowe i bardzo poważne konsekwencje.
Optymalne warunki
W pomieszczeniach mieszkalnych wilgotność powietrza powinna się wahać od 40 do 60%. Utrzymanie jej na takim poziomie nie zawsze jest jednak możliwe bez zastosowania odpowiednich urządzeń. Szkodliwe dla człowieka może być zarówno powietrze, które jest zbyt suche, jak i takie, w którym znajduje się zbyt dużo pary wodnej. Do podniesienia wilgotności we wnętrzu doskonale sprawdzają się nawilżacze. A co zrobić, gdy pary wodnej jest we wnętrzu za dużo? Należy pamiętać o możliwościach, jakie dają tutaj osuszacze powietrza. Dzięki nim z łatwością obniżymy wilgotność w pomieszczeniu i utrzymamy ją na najlepszym dla organizmu człowieka, bezpiecznym poziomie.
Nie tylko do pomieszczeń mieszkalnych
Należy pamiętać, że utrzymanie właściwej wilgotności w powietrzu jest niezwykle istotne nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych. W niektórych przypadkach będzie kluczowe również dla przechowywanych w określonych wnętrzach materiałów, a w niektórych branżach bardzo istotne dla prawidłowego procesu produkcji. O odpowiednią, niską wilgotność powietrza należy zadbać między innymi w muzeach oraz archiwach, gdzie przechowywane są cenne zbiory wrażliwych na wilgoć eksponatów oraz materiałów. Podobnie wygląda sytuacja w magazynach materiałów higroskopijnych, czyli takich, które mają zdolność pochłaniania dużych ilości wilgoci. Osuszacz powietrza może być również niezbędny podczas prac remontowych i budowlanych do osuszania budynków. Sytuacji, w których takie urządzenie okazuje się niezastąpione, jest naprawdę wiele.
Osuszacz Kubo
Osuszacz Kubo to nieduże, przenośne urządzenie, które doskonale sprawdza się do osuszania powietrza w małych pomieszczeniach. Dokładny opis tego urządzenia można znaleźć na stronie https://econovli.pl. Ze względu na kompaktowe rozmiary i wbudowane kółka jest urządzeniem mobilnym, które z łatwością przestawimy w inne miejsce. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu umieszczonego na górnej części obudowy. Osuszacz Kubo pozwala na regulowanie poziomu wilgotności powietrza w zakresie od 30 do 90%. Potrafi osuszyć do 12 litrów dziennie.
Wielu z nas doskonale pamięta, że przebywanie w pomieszczeniach o obniżonej wilgotności może być dla człowieka szkodliwe. Tymczasem równie groźne, a niektórych przypadkach może nawet groźniejsze jest przebywanie we wnętrzach, gdzie panuje za duża wilgotność. W utrzymaniu optymalnych dla człowieka warunków może pomóc osuszacz. Warto pamiętać o możliwościach, jakie ze sobą to urządzenie, bo jego działanie może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.