Osoby, które zastanawiają się nad zakupem instalacji fotowoltaicznej, coraz częściej myślą o nabyciu wraz z nią urządzeń do magazynowania energii. Związane jest to z rosnącą opłacalnością autokonsumpcji prądu, a ta z kolei – ze zmianą systemu rozliczeń prosumentów, która miała miejsce w ostatnim czasie. Jak jednak wyglądać będzie rentowność inwestycji w magazyny energii w roku 2024?
Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?
Zacznijmy od podstaw, czyli od zalet stosowania omawianych urządzeń. Autorzy artykułu „Czy warto zdecydować się na magazyn energii? Poznaj jego korzyści” wymieniają wśród nich:
- możliwość korzystania z prądu, wyprodukowanego w trakcie dnia, również w godzinach nocnych, gdy instalacja PV nie pracuje;
- zwiększenie bezpieczeństwa gospodarstwa domowego (magazyn dostarczy nam prądu nawet wtedy, gdy zakład energetyczny nie będzie w stanie tego zrobić);
- możliwość zastosowania rozwiązania tego typu jako podstawy do budowy stacji zasilania pojazdów o napędzie elektrycznym.
Z punktu widzenia opłacalności inwestycji najważniejsza wydaje się pierwsza z wymienionych zalet – magazyn energii, pozwalając na jej efektywne przechowywanie, zwiększa możliwość autokonsumpcji (w nowym systemie rozliczeń, tzw. net-billingu, jest ona zdecydowanie bardziej opłacalna od przekazywania nadwyżek prądu do sieci).
Ile kosztuje magazyn energii w 2024 roku?
Mówiąc o opłacalności inwestycji, nie sposób nie poruszyć kwestii jej kosztów początkowych. Problematykę tę szczegółowo omawia tekst „Ile kosztuje magazyn energii?„, podając przy tym ceny najpopularniejszych rozwiązań.
Warto jednak wspomnieć, że choć nakłady na zakup urządzeń tego typu mogą wydawać się znaczące (przykładowo za stosunkowo niewielki magazyn 5 kWh zapłacimy w roku 2024 ok. 28000 złotych), to przy jednoczesnym nabyciu u tego samego dostawcy instalacji fotowoltaicznej można zazwyczaj liczyć na duże zniżki. Ponadto część kosztów inwestycji może zostać zrefinansowana w ramach programu rządowego, promującego zrównoważoną energetykę.
Jakie dotacje można otrzymać na zakup magazynu energii w roku 2024?
Nie da się ukryć, że to właśnie programy wsparcia są jednym z motorów, napędzających dynamiczny rozwój rynku magazynów energii w Polsce. Największym powodzeniem cieszył się w ostatnich latach „Mój Prąd” (obecnie trwają przygotowania do uruchomienia kolejnej jego edycji). Dotację w jego ramach można było otrzymać na zakup urządzenia o pojemności co najmniej 2 kWh.
Warunek ten świetnie spełnia każdy w zasadzie magazyn energii od App Energy, warto więc zapoznać się z ofertą, dostępną na stronie tego przedsiębiorstwa, jeżeli chcemy skorzystać ze wspomnianego programu. Dodajmy, że maksymalna kwota dotacji wynosiła ostatnio 16000 zł, a refinansowanie obejmowało 50% kwoty inwestycji – należy się spodziewać, że w 2024 roku wartości te nie ulegną zmniejszeniu.
Od czego zależy opłacalność inwestycji w magazyn energii?
Jako że każde gospodarstwo domowe ma inną specyfikę, podanie uniwersalnego wzoru, pozwalającego na obliczenie okresu zwrotu z inwestycji w magazyn energii, jest niezwykle trudne. Można jednak pokusić się o określenie czynników, rzutujących na jej opłacalność. Do najważniejszych należą:
- Przewidywany poziom autokonsumpcji. Magazyn może przyczynić się do jej zwiększenia, jednak raczej trudno będzie osiągnąć stuprocentową samowystarczalność energetyczną. Można przyjąć, że montaż urządzenia o dużej pojemności (ok. 20 kWh) pozwoli na zaspokojenie ok. 75% zapotrzebowania na prąd we własnym zakresie (o ile oczywiście będziemy posiadać instalację PV o parametrach, pozwalających na jego wyprodukowanie). Resztę trzeba będzie dokupić od zakładu energetycznego. Montaż systemu o mniejszej pojemności skutkować będzie zwykle koniecznością nabycia większej ilości prądu z zewnątrz.
- Koszt nabycia i montażu urządzeń. Obowiązuje zasada: im większa pojemność magazynu energii, tym wyższy jego koszt. W kalkulacjach należy też uwzględnić technologię, jaką wykorzystano do produkcji ogniw (najtańsze modele kwasowo-ołowiane są bardzo nietrwałe) oraz możliwość uzyskania dotacji.
- Czas działania (żywotność) ogniw. Oczywiście im jest on dłuższy, tym większe korzyści można uzyskać.
- Zmiany cen energii. Próba przewidzenia dokładnych wartości skazana jest na niepowodzenie, jednak eksperci zgodni są co do jednego – należy spodziewać się podwyżek.
W wyliczeniach warto uwzględnić również inflację – im wyższy jest jej poziom, tym bardziej opłaca się zainwestować tracące na wartości pieniądze w urządzenia pomagające zoptymalizować zużycie energii.