Jeśli ktoś się interesuje, w jaki sposób zbudowane są ogniwa fotowoltaiczne to te najczęściej spotykane zawierają ogniwa krzemowe. Krzem ma bardzo dobre właściwości, dlatego pasuje do takiego ognia i co ważne jest mocno rozpowszechniony, dlatego jego cena nie jest wysoka i to przekłada się na koszty wykonania ogniwa.
W ogniwach nie znajdziemy krzemu, jaki znamy do rozpalania ogniska, ale specjalnie modyfikowany krzem, który służy, jako półprzewodnik i daje bardzo dobre efekty. To nie wszystko, co znajduje się w takim ogniwie, bo są tam również półprzewodniki typy „n”, w których znajdują się inne pierwiastki jak fosfor, arsen czy antymon. Dodatkowo może tam znaleźć się bor, ind czy glin. Półprzewodnik powoduje przepływ prądu przez nie i dlatego są tak bardzo ważne. Standardowo takie ogniwo ma rozmiary od 10×10 do 15×15 cm. Z jedne takiego ogniwa w zależności od jego typu można wygenerować prąd od 1 do prawie 7W. jedno ogniwo to mało, dlatego łączone są w panele i wtedy ich moc wzrośnie nawet do, 300W co już jest zadowalającą wartością. Teraz, jeśli połączymy dziesięć paneli to wyjdzie z tego już dużo prądu i właśnie, dlatego tak się robi. Efektywność całego panelu fotowoltaicznego zależna jest od połączenia ogniw o odpowiednio dobranej mocy.
Ogniwa monokrystaliczne
To są ogniwa najbardziej wydajne ze wszystkich ogniw, jakie są produkowane. Wytwarzane są z jednego kryształu krzemu, który posiada uporządkowaną strukturę wewnętrzną. Są sprawniejsze od innych ogniw nawet, o 22% ale są też o wiele trwalsze, co przy długoletnim użytkowaniu ma ogromne znaczenie. Wykonanie takiego ogniwa wymaga większego nakładu finansowego, dlatego koszty są o wiele wyższe. Sami widzimy, że ogniwo fotowoltaiczne – budowa to nie jest coś łatwego do zrobienia. To, dlatego później trzeba za jeden panel składający się z wielu ogniw zapłacić sporo pieniędzy. Warto to jednak zrobić, bo można uzyskać darmową energię elektryczną i zadbać przy okazji o swoją planetę i również o swoją przyszłość.