Kotły gazowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń wybieranych do ogrzewania domu. Nic dziwnego. Posiadają niezaprzeczalne zalety z wygodą użytkowania, ekonomicznością i bezobsługowością na czele!
Przeważająca większość domów, które mają dostęp do sieci gazowej ogrzewana jest w Polsce właśnie dzięki kotłom gazowym. Piece na paliwa stałe, zwłaszcza kotły zasypowe nazywane także kopciuchami, wymagają niemal stałego nadzoru, miejsca na składowanie opału i w większości nie spełniają norm dotyczących emisji szkodliwych substancji przez co muszą być… demontowane.
Z kolei rozwiązania najbardziej ekologiczne, takie jak np. pompa ciepła, wciąż należą do drogich inwestycji, przez co nie każdy może sobie na nie pozwolić. Optymalnym rozwiązaniem – gdy mamy na względzie koszty inwestycji, eksploatacji, wygody i środowiska – jest właśnie kocioł gazowy! Zajmuje niewiele miejsca i ogrzeje nie tylko dom, ale także wodę do mycia i kąpieli domowników!
Kupno kotła gazowego – na co zwrócić uwagę?
Kocioł gazowy może ogrzać dom i wodę użytkową jednak warto przy tym pamiętać o jego mocy. Zbyt duża moc w stosunku do naszych potrzeb sprawi, że kocioł będzie zużywał więcej gazu, za który trzeba będzie zapłacić. Przed zakupem sprawdźmy więc ile ciepłej wody użytkowej (tzw. c.w.u.) dostarczy nam dany kocioł gazowy i czy ilość ta będzie dla nas wystarczająca.
Kotły gazowe mogą być dwufunkcyjne i jednofunkcyjne. Dwufunkcyjne ogrzewają wodę użytkową w sposób przepływowy. Oznacza to, że nie mają zbiornika ciepłej wody, a jej ilość zależy wyłącznie od mocy grzewczej kotła.
Z kolei kotły gazowe jednofunkcyjne ogrzewają przede wszystkim dom. Woda użytkowa jest podgrzewana i magazynowana jest w osobnym zbiorniku np. ustawionym pod kotłem.. W takim przypadku wydajność ogrzewania c.w.u. zależy głównie od pojemności zbiornika. Ponadto, do zbiornika można podłączyć cyrkulację wody użytkowej. Kotły jednofunkcyjne z powodzeniem mogą też współpracować z kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła. Przy takim kotle możemy też swobodnie rozbudować instalację w przyszłości np. poprzez dołożenie kotła na paliwo stałe lub kominka. Kotły kondensacyjne – jaką mają przewagę nad konwencjonalnymi?
Obecnie najbardziej popularnymi kotłami są kotły kondensacyjne, które w porównaniu z kotłami tradycyjnymi mają znacznie większą, bo sięgającą nawet 107 procent, sprawność! Wszystko dzięki procesowi skraplania pary wodnej, a więc właśnie – kondensacji.
Kupując kocioł gazowy warto zwrócić także szczególną uwagę na niezwykle istotne elementy takie jak palnik i wymiennik. Wymiennik dobrej jakości, np. Inox, gwarantuje bezproblemowe użytkowanie kotła przez wiele lat. Wysokiej jakości gazowe kotły kondensacyjne znajdziesz na https://www.defro.pl/p,275,gazowy-kociol-kondensacyjny-dcg-25.html .
Nie mniej istotne są klasa efektywności energetycznej czy system zabezpieczeń gwarantujący bezpieczeństwo pracy. Dla osób ceniących sobie komfort obsługi warto zwrócić uwagę na zastosowanie takich rozwiązań jak system odprowadzania skroplin, taca ociekowa, mata wygłuszająca czy bypass chroniący pompę przed uszkodzeniem.