Hale stalowe znajdują szerokie wykorzystanie w przemyśle.
Mogą służyć jako wygodna i funkcjonalna przestrzeń magazynowa, a odpowiednio przygotowane będą także doskonałą halą produkcyjną. Potrzeby klienta i zakres wykorzystania pozwalają projektantowi dopasować optymalne rozwiązanie, dopasowane do rodzaju biznesu. Gdy proces koncepcyjny jest zakończony przychodzi czas na realizację. Jak powstają hale stalowe?
Montaż konstrukcji stalowej, na czym polega?
Wizytówką konstrukcji stalowych jest ich solidność i stabilność, które zapewniają bezpieczeństwo i trwałość. Jednak aby cele zostały zrealizowane, hala stalowa wykonana musi zostać z odpowiednich komponentów, uwzględniających specyfikę zabudowy, warunki terenu, a także zastosowanie.
Montaż konstrukcji stalowej wykonywany jest z gotowych komponentów, które dostarczane są na plac budowy. Należy podkreślić, że metod łączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych jest co najmniej kilka, jednak nadal najpowszechniej stosowaną jest spawanie. Zapewnia ono doskonałą trwałość, jednak należy zwrócić uwagę, aby było właściwie wykonane. Obecnie spawanie wykonywane jest w oparciu o najnowocześniejszy sprzęt, z którego korzystają doświadczeni spawacze. Spawanie konstrukcji stalowych to praca niezwykle odpowiedzialna. Łączenie poszczególnych komponentów wymaga wykonania precyzyjnej spoiny, gdyż tylko taka zapewni trwałość i bezpieczeństwo obiektu.
Jednak zanim wykonane zostanie spawanie, elementy muszą zostać odpowiednio przygotowane. Jest to tzw. szczepianie pojedynczych elementów i łączenie ich w podgrupy. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby ocenić ewentualne nieprawidłowości poszczególnych części, które mogłyby negatywnie wpływać na solidność całego obiektu. Sprawdzenie powinno odbywać się w oparciu o przygotowany projekt. Segregacja elementów na konkretne podgrupy oraz ich odpowiednie szczepienie jest etapem przygotowania do spawania. Spaw wykonywany jest np. metodą MIG, wykorzystującą łuk elektryczny w osłonie gazowej. Spawając elementy konstrukcji hali stalowej ważne jest, aby wykorzystywać materiały najwyższej jakości (tj.drut spawalniczy), ponieważ wpływa on bezpośrednio na jakość wykonania spawu i jego trwałość.
Zespawane elementy są w kolejnym kroku poddawane tzw. śrutowaniu, czyli piaskowaniu, które pozwala oczyścić lub zmodyfikować kształt elementu. Tak przygotowane elementy hali stalowej można poddać obróbce, nakładając na nią powłokę malarską lub lakierniczą.
Montaż konstrukcji stalowych przez profesjonalistów
Konstrukcja stalowa, mimo że przygotowywana jest z gotowych komponentów, jest zadaniem wymagającym zastosowania odpowiedniego sprzętu, wiedzy, doświadczenia i umiejętności, a w przypadku spawania elementów również posiadania odpowiednich uprawnień, poświadczonych przewidzianymi prawem świadectwami. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która w sposób kompleksowy przygotuj projekt oraz obsłuży jego budowę.