Pomimo że przepis na upieczenie chleba jest dość prosty, ponieważ zawiera on najczęściej tylko mąkę, wodę i cukier to jednak upieczenie bochenka chleba nie jest sprawą łatwą.
Dzieje się tak ze względu na zakwas, odpowiednio wcześniej powinniśmy przygotować mieszankę mąki i wody, która stanie się podstawą zakwasu, powinna ona posiadać odpowiednią temperaturę, a ponadto powinna fermentować przez określony czas. Najczęściej przyjmuje się że jest to 4 do 7 dni, w tym czasie uzyskuje ona odpowiednie właściwości, zakwas wówczas nadaje się do wyrobu chleba. Warto zwrócić uwagę na rodzaj mąki, najpopularniejsza jest mąka pszenna, ale także możemy kupić chleb z mąki żytniej, lub też mąki można mieszać uzyskując różnego rodzaju smaki, właściwości pieczywa. Każda mąka posiada swój typ, mąki różnią się stopniem oddzielenia otrębów, jakie znajdziemy w naszych sklepach. Najczęściej spotykana jest mąka typ 450 czyli mąka krupczatka, mąka typ 550 luksusowa, możemy także spotkać mąkę do bułek 650, a także do chleba 750. Jeżeli chcemy aby pieczywo się udało powinniśmy zwracać uwagę na wybór mąki, podobnie jeżeli będziemy chcieli otrzymać chleby razowe na zakwasie, wówczas będzie potrzebna mąka typu 1400, 1800 czy też typ 2000.
Możemy oczywiście zakupić także mąkę orkiszową, w tym przypadku typ 630 to biały, najpopularniejszy rodzaj mąki, chleb sitkowy wykonany będzie z mąki typ 1400, czy też graham w tym przypadku typ 2000.
Warto zwrócić uwagę iż sklepy na zakwasie będą cięższe, Jeżeli weźmiemy do ręki bochenek chleba szybko możemy wyczuć jakiej jakości jest to wyrób, z pewnością chleby które są duże a jednak lekkie, będę raczej pieczywem niższej jakości. Zazwyczaj na sklepach pakowanych, możemy przeczytać jakie składniki zostały użyte do produkcji mąki, jakiego typu jest to pieczywo. Jeżeli jednak pieczywo nie posiada oznaczeń możemy zapytać sprzedawcy w sklepie, który powinien wiedzieć skąd pochodzi pieczywo, z jakiej piekarni, oraz jaka mąka została użyta do wytworzenia. Warto poszukiwać własnej ulubionej piekarni, może być to pobliska Piekarnia Poznań jak również wiele innych polskich miast z pewnością może zaoferować stare rodzinne piekarnie, w których możemy nabyć chleby produkowane według staropolskich receptur.